Poszerz wiedzę nt. nowych produktów od Microsoft: Windows Server 2012 R2 i Windows 8.1

Z pojawieniem się Microsoft Windows Server 2012 R2 Preview na konferencji TechEd North America 2013 ogłoszono sporo nowych funkcji związanych z wirtualizacją, jakie się pojawią w nadchodzącym Windows Server 2012 R2. Poniżej przybliżamy najważniejsze nowości w nadchodzącej wirtualizacji:

• 2nd generation VM – nowa generacja maszyn wirtualnych bazująca na UEFI – brak emulacji urządzań, rozruch z wirtualnych kontrolerów SCSI lub syntetycznego kontrolera sieci (PXE boot >100 MBit) oraz bezpieczny rozruch. Aby skorzystać w w/w nowości, system operacyjny gościa będzie musiał być 64-bitową edycja Windows 8, Windows Server 2012, Windows 8.1 lub Windows Server 2012 R2.
  • Automatic Guest Activation – maszyny wirtualne automatycznie zostaną aktywowane, jeżeli host Hyper-V jest aktywowany jako edycja Datacenter.
  • Cross-Version Shared-Nothing Live Migration – Live Migration z Windows Server 2012 do Windows Server 2012 R2 (łącznie z funkcjonalnością już dostępna od Hyper-V 2012 – mowa o Shared-Nothing Live Migration, która pozwala na dokonanie migracji na żywo na inny serwer Hyper-V bez żadnej współdzielonej przestrzeni – nie jest wymagany żaden klaster).
  • Hyper-V Recovery Manager – umożliwia łatwy failover chmur prywatnych do innego centrum przetwarzania danych. Funkcja integruje System Center 2012 Virtual Machine Manager oraz technologię Hyper-V Replica z Windows Server 2012. Dzięki temu można zbudować automatyzację dla failover lub odzyskiwania pomiędzy centrami danych.
  • Hyper-V Replica improvements – będzie można replikować maszyny wirtualne nie tylko w schemacie A-B/A-C ale również w A-B-C oraz w 3 różnych czasach RPO co 30 sekund, co 5 minut oraz co 15 minut. Dodatkowo funkcja Hyper-V Replica została poprawiona w kontekście skalowalności oraz wydajności.
  • Linux Guest OS support enhancements – wsparcie Dynamic Memory oraz kopie zapasowe „na żywo” maszyn z systemem Linux.
  • Linux Video Driver – doświadczenie wideo na maszynach wirtualnych z Linux podobne do tych co z Windows.
  • Live Migration Compression – ruch Live Migration będzie kompresowany po stronie hosta Hyper-V przed wysłaniem, co skutkuje znaczną redukcja czasu migracji – nawet do 50% szybciej!
  • Live Migration over SMB Direct (RDMA) – Live Migration może bezpośrednio użyć SMB 3.0 co w praktyce umożliwia wykorzystanie technologii Remote Direct Memory Access (RDMA), która umożliwia jeszcze szybsze Live Migration.
  • Live resizing of VHDX – możliwość rozszerzania oraz zmniejszania plików VHDX „na żywo”.
  • Live VM Cloning – możliwość klonowania działającej maszyny wirtualnej „na żywo”.
  • Live VM Exporting – możliwość eksportowania działającej maszyny wirtualnej „na żywo”.
  • Shared VHDX – plik VHDX może być współdzielony pomiędzy dwiema maszynami wirtualnym za pomocą wirtualnego kontrolera SCSI. Dzięki temu w prosty sposób będzie można stworzyć współdzieloną przestrzeń, potrzebną do budowy klastrów na poziomie systemów gościa maszyn wirtualnych. Eliminujemy potrzebę użycia iSCSI lub Virtual Fiber Channel.
  • Storage Quality of Service (QoS) – Limitowanie IOPS per konkretna maszyna wirtualna.
  • VM Connect – użycie RDP do interakcji z maszyną wirtualną za pomocą VMBus (wirtualna szyna komunikacyjna pomiędzy hostem, a maszyną wirtualną), co umożliwia wykorzystanie możliwości RDP takich jak współdzielony schowek, przekierowanie audio, przekierowanie folderów, smartcard, USB Pass-through, etc.
  • Windows Azure compatibility – Windows Azure używa Hyper-V w Windows Server 2012 jako platformę wirtualizacji, co daje kompatybilność uruchomionych maszyn wirtualnych on-premise w Hyper-V, a Windows Azure

Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych linków, aby poszerzyć swoją wiedzę nt. nowych produktów od Microsoft:

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego, a doradzimy Ci i dobierzemy, najodpowiedniejsze rozwiązanie (również pod kątem budżetu) do Twoich potrzeb. Ponadto jesteśmy w stanie zaprojektować Ci kompleksowe rozwiązanie infrastruktury serwerowej oraz całą serwerownię, włącznie z: systemem zasilania awaryjnego, systemami klimatyzacji i monitoringu.

Odnośniki: , , ,